Yutmi

Geri Sayım Başladı…

Ekim 09 2012

Herşey Rüştü Abi’nin yüzünden. Bana hediye ettiği “Everest Ana Kamp” adlı kitabının içine yazdığı muska tuttu… 🙂 Ve ben de 19 Ekim’de  dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nepal ile ortama 4.900mt yükseltisiyle dünyanın çatısı olarak anılan Tibet yolcusuyum…

Sevgili Zehra, bundan bir ay kadar önce Nepal-Tibet gezisinden bahsettiğinde Yutmi bir kıpırdanmadı değil. Gezi dedin mi bizimkinin radarlar harekete geçiyor. İyi de her şeye de atlanmaz ki böyle, ayıp… Ama Yutmi’yi hemen susturdum sevgili arkadaşım Zehra’ya çok keyifli bir gezi olmasını diledim. Söylediğine göre bir kaç aya kadar yolcuydu. Ne zaman gittiğini, kiminle gittiğini sormadım. Çok geçmeden Yasemin Abla anneme Tibet’e gideceğini söylemiş. İkinci mesaj… Artık Yutmi’yi tutmak imkansız olmuştu. Soru üzerine soru soruyordu. Zehra’da yogacı, Yasemin abla da yogacıydı değil mi? Birbirlerini tanımıyorlar mıydı onlar? Ne zaman gidiyormuş? Zehra da gidiyor, birlikte mi gidiyorlar? Bayramda gidiyorlarsa biz de gidemez miyiz? Ne yalan söyleyeyim benim de iştahım kabarmaya başlamıştı. Yasemin Abla ile konuştum. Evet, herşey Yutmi’nin tahmin ettiği gibiydi. Zehra ile Yasemin Abla aynı yolun yolcusuydu. E artık bu geziye gitmek biraz da farz olmuştu. Gezi kurban bayramına denk geliyordu. Önünden arkasından bir kaç gün çalabilirsem neden olmasındı. Yasemin Abla’yla konuştum, neden olmasın dedi. Ama bir sorun vardı. Gezi grubu bir yoga grubuydu ve ben yoga yapmıyordum. Yasemin Abla bunun çok sorun olmayacağını söyledi ve Bora Bey’in telefonunu verdi. Bora Bey’i aramadan önce, Hz.Google’a  sordum ve işte edindiğim bilgilerin “kısacık” bir özeti;

* * *

Bora Ercan 1980 yıllarından beri yoga ile ilgileniyor. Doğu Felsefesini, Batı Felsefesiyle harmanladığını söylüyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapıyor, yazıları, kitapları, söyleşileri röportajları var. Yola çıkacağım kişiyi biraz daha tanımak istedim. ve kitapları içinden “Muson Şarkıları” adlı kitabını seçerek, keyifle okudum. Bora Ercan bugün İstanbul’da “Hariom” adında bir yoga merkezi işletiyor.

* * *

Bora Bey’i ararken tek endişem yoga yapmadığım için beni gruba kabul edip etmeyeceğiydi. Çünkü daha önce de söylediğim gibi grup bir yoga grubuydu ve ben de son anda dahil olarak bu ahengi bozan kişi olmayı istemezdim. Benim Nepal-Tibet gezisine gitmek istememin sebebi, fotoğraf çekip, oraları Yutmoğraf’ıma aktarabilmekti. Bora Bey’e durumumu anlattım ve kendisi beni büyük bir hoşgörü ile karşıladı. Böylece Yutmoğraf’a ve bana Nepal-Tibet yolları görünmüş oldu.

İlk iş Nepal ve Tibet’e ait ne kadar kitap varsa -ki buna Tenten Tibet’te de dahil- almak oldu. Size kısaca bu kitaplardan bahsedeyim. Belki başka gidecek olanlara da kaynak olur 🙂

1.KİTAP; Sagarmatha Eteklerinde / Özcan YURDALAN. Dili çok keyifli, içeriği zengin. Yurdalan’ın sarı otobüs diye gezi yazılarından oluşan bir kitap serisi var, bu onların 4.sü.  Yurdalan’ın kitabı hakkında yazdığı bir kaç satır, kitabın dili hakkında yeterince fikir verecektir size; “Bu kitap, Batılıların Everst diye bildiği, enini boyunu ölçerek dünyanın en yüksek noktası ilan ettiği, gürültü patırtıyla ine çıka bir hal olduğu dağın eteklerindeki ülkeye ilişkin. O dağın Nepal’deki adı Sagarmatha’dır ve metre cinsinden ölçerek kazandığı anlamdan daha fazlasına sahiptir. ”

2.KİTAP: Katmandu’da Ev Hali / Elif KÖKSAL; Elif Köksal 11 sene Katmandu’da yaşamış. Maocu gerillaların Kral’ı devirmesine ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık etmiş bir insan. Dile kolay 11 yıl. Üstelik sancılı ve dönüşüme tanıklık etmiş bir 11 yıl. Kitapta o ülkenin yaşamına ait çok çarpıcı detaylara rastlıyorsunuz. Yaşam tarzları, sosyal yapıları, gelenek görenekleri ve daha neler… O ülke insanı ve hayata bakışını anlayabilmek açısından gerçekten çok zengin bir kaynak. Bu satırlar da Elif Köksal’ın kitabından; “Ölüm mesela, ağır, karanlık bir yer değil. Bedenimiz tapınak, aile en önemli şey, evlilik kutsal, kocalar Tanrı Vişnu’nun evimizdeki temsilcisi. Annemizle babamız bizim için neyin iyi olduğunu bizden daha iyi biliyor, eminiz. Yerin altında yaşayan Şahmeran’ı rahatsız etmemek için lavabodan sıcak su da dökmüyoruz. Duygularımızı açığa vurmak ayıp, kızgınlık göstermek karakter zayıflığı. Karşımızdakini üzecekse doğru söylemek terbiyesizlik, teselli edici yalanlar bulmak erdem. Sokakta etrafımızdakileri hoş görmek üzerine kurulu bir hayat düşünün: Trafikte şoförler burada çok küfredeceğimiz durumlarda kocaman sırıtıyorlar. Sahiden.” Bu kitabı okuyunca ben nereye gidiyorum merakı daha da şahlanıyor açıkçası 🙂

3.KİTAP: Nepal, Dünyanın Çatısına Yolculuk / Melih ERİŞ. Bu kitabı okumaya henüz fırsatım olmadı ama bu kitap da görselleri açısından çok zengin. Bolca fotoğraf ve turistler için bolca bilgi var. Anlayacağınız oldukça zengin bir gezi rehberi. BU kitabı yanımda götürmeyi düşünüyorum. Zaten Zehra’ya hediye almıştım. O bende unuttu ben de ona kitabını Nepal’de geri vereceğim. Tüm ekip bakarız artık beraberce 🙂

4.KİTAP: TenTen Tibette’yi de yaşı tutan arkadaşlarıma tavsiye ederim  🙂

 

“Geri Sayım Başladı…” için 21 Yorum

 1. BERNA ÖZPINAR Diyor ki:

  Güzel anılar, dostlar ve fotoğraflarınla dönüşünü bekliyorum.

 2. basak Diyor ki:

  Bak sen şu Yutmograf’ın işlerine 🙂 Ben daha yazıyı bitirmeden yayınlamış… Aslında belki de yayınlamayacağım bir yazıyı bana sormadan kendi kafasına göre yayına almış… Bu yazının devamı var. Ama şu ara yaşadığım olağan üstü bir durum benim yazının tamamını yazmama engel oldu… Ama madem Yutmi bunu yayınladı, hadi bakalım hayırlısı… 🙂 En kısa sürede tamamlayabilmem dileğiyle diyeyim ve… Umarım herşey yolunda gider ve sağlık olur…

 3. servet Diyor ki:

  Başakcığım senin Yutmi’nin kardeşi, kuzeni, yeğeni filan var mı? Beni tanıştırır mısın?
  Sevgilerimle

 4. senem Diyor ki:

  Yaa ben de şu muskalardan istiyorum!
  Başak’çım dönüşünü merakla bekliyor olacağız…

 5. Selcuk Yellowrose Diyor ki:

  Sn. Hocam,
  Sağlıcakla gidip dönün, bizede maceraları okumak ve dalışlarda sizden dinlemek kalsın. Bu arada yutmiye dikkat edin başına bi iş gelmesin. Ayrıca Çinli rehberlerde gezmeyin:)

 6. Zehra Diyor ki:

  Başaaaak!! Kaç haftadır içim içime sığmıyor benim zaten, hatta kendimi yatıştırmaya falan çalışıyorum..Bir şeyi gözünde büyütmek pek tavsiye edilmez ne de olsa…. Ama işte gidiş günü yaklaşıyor…Son hazırlıklarımı tamamlamaya çalışıyorum, heyecanla bekliyorum 🙂 Umarım çooook güzel anılarla geri döneriz.. Nepal Hindistan’a çok benziyordur zaten, o yüzden oraya giderken sanki evime gidiyormuş gibi bir his içindeyim. Tibet ise bambaşka bir deneyim olacak, iklimiyle, yüksekliğiyle! Benim de aklıma hiç gelmezdi daha önceden böyle güzergaha gideceğim..Ama varmış demek ki hayat yolumuzda…Ne hoş! Tadını çıkaralım. Yazının devamını bekliyoruz sevgileeeerrrr :)))

 7. JÜLİDE Diyor ki:

  Sevgili Başak ne güzel yapıyorsun ve yazıyorsun.Tibet’i bilmem ama Nepal sayesinde yutmografın çok kilo alacak bunu bil. Görsel açıdan çoook zengin bir ülke. Aslında gören gözler için her yer öyle değil mi zaten? Umarım bana da bir gün Tibet’e gitmek kısmet olur.Sana şimdiden iyi bir yolculuk ve güzel, mutlu bir gezi diliyorum.Yolculuklarımız hiç bitmesin.Sevgiler arkadaşım.

 8. Zehra Diyor ki:

  Yaşasın, yazının devamı gelmiş 🙂 Ben “Sagarmatha Eteklerinde”yi çok beğendim Başakçım.. Çok hoş tanımlamalar, tabirler, ve gözlemler vardı… Kazlarla şoförün düeti; müzelerdeki kutsal figürlerin bile dualardan nasibini alması; gayet sakin ve olağan bir şekilde hayatını yaşayan yerlilerin arasında şaşkınca ve koşuşturmaca içinde dolanan turistlerin hali; kendi ülkesinde giyemeyeceği ne varsa bulup üzerine giyen takıştıran ve ortalarda rüküş ve komik kıyafetlerle dolanan yine yabancılar 😀 beni çok güldürdü.. Ben de onlardan biri olacak mıyım acaba? :p Kısacası, bayıldım bu ülkeye daha gitmeden önce!

  Katmandu’da Ev Hali’ni aylar önce okumuştum…Aslında baya unutmuşumdur ama, o da çok güzel kültürel ve tarihi bilgiler veriyordu. Orada her sabah seni gördüğümde “pilavını yedin mi?” diye sorucam ona göre 🙂 Bu insanların mistik yaşayışları ve dünya görüşleri çok ilginç gelmişti kitapta okuyunca..

  Gidince göreceğiz içine Tanrıça girmiş küçük bir kız çocuğunun yüzü suyu hürmetine ayakta kalan ülkeyi.. 🙂

 9. Deniz T Diyor ki:

  Güzel anılarla dönmen dileğiyle 😉 İyi yolculuklar.

 10. Nur Diyor ki:

  iyi yolculuklaarr… Nepal’i çok sevdim, Tibet’i ise hep ertelemek zorunda kaldım. Nefesim yeter mi, yeşil pasaport sevmezlermiş vs. gibi nedenlerle…Benim yerime de gez emi… O sirada ben de dağin öteki yakasında, Çin’de olucam. :-))

 11. ibrahim şepitci Diyor ki:

  Heyecanla gidip, çoşkuyla dönersin inşallah Başakcım, zaten hep güler olduğun için güle güle git demiyorum :)). Emekliliğime az kaldı, ozaman bende peşine takılacağım senin, merakla bekliyorum o günleri ve tabi şimdi gidip gelmeni, gitmeden görüşmek ümidiyle canım arkadaşım.

 12. Geçkin Gezgin Diyor ki:

  Canım Benim… Ben de yoga yapmıyorum ama elimde birkaç yoga kitabı var ;-))) Olursa çantanın bir köşesine sıkışabilir miyim? N’oooooooolur!.. Tüm çantalarını taşımaya söz… Bu durumda şerpalara gerek yok….

 13. reyhan saygın Diyor ki:

  İyi “içsel yolculuklar”, yolun açık olsun…

 14. Şirin Diyor ki:

  :)Başakcım, ben de heyecanlandım, senin gözünden, Yutmi’nin objektifinden izlenimlerinizi paylaşmanı dört gözle bekliyorum…
  Yolun açık, aydınlık olsun:)
  Sevgilerimle,

 15. oya Diyor ki:

  Başak’cığım iyi yolculuklar sana, bol bol gez ama sakın Rüştü duymasın!!!!!
  Yoksa yine Nepal diye tutturabilir vallahi……
  Sevgiler.

 16. Uğur Jale Diyor ki:

  Sevgili Dostum,
  Ne zaman doneceksin? Sana ihtiyacım oluyor. Hoş gelişlerini dört gözle bekliyorum.

  sevgilerimle
  jale

 17. basak iyidogan Diyor ki:

  Cok heyecanlandim senin icin. Donunce yazacaklarini cok nerak ediyorum.

 18. servet Diyor ki:

  Başakcığım günaydın,
  Yola çıkmadan önce sana ve güzel yoldaşın Yutmi’ye keyifli,mutlu bir gezi diliyorum.
  Her şey gönlünüzce olsun.
  Yolunuz açık, ışığınız bol olsun.
  Güle güle!
  Sevgilerimle

 19. Esra Tuna Diyor ki:

  Başakcım Yutmi’yi çok kıskanıyorum:)
  Mutlu git mutlu dön ve döner dönmez izlenimlerini paylaş bizimle. İzlenimlerini okumayı heyecanla bekliyorum.

 20. Melih Eriş Diyor ki:

  Teşekkür ederiz.Nepal Gezi Rehberimiz size umarım yardımcı olmuştur.
  Sevgiler

 21. Selin Diyor ki:

  Ben de önümüzdeki hafta Hindistan’a gidiyorum. Çok heyecanlıyım. Bu arada Bora Ercan Hindistan’a yerleşecekmiş diye birşey duydum.

Yorum Yazın