Yutmi

İDOL

 Ankara: 15.05.2014

NADİR ŞENER HATUNOĞLU

(matematikçi-bilim uzmanı)

     Bugün, internet gazetesinde gördüm: Sudan’da iki yaşlarında, yarı çıplak bir erkek çocuk. Kırda secdeye kapanır gibi yere çökmüş. Açlıktan ölmek üzere. Arkasında, leş kargası dediğimiz, çocuk büyüklüğünde bir akbaba. Çocuğun son nefesini vermesini bekliyor.

     Bu fotoğrafı çeken, Kevin Carter. Etkileniyor. Arabasına binip, egzoz borusunu içeriye bağlayarak, zehirlenip hayatına son veriyor.  Herhalde demiştir ki böylesi bir dünyada yaşamaktansa…

     İdol, üstünlüğü tartışmasız kabul  edilen  kimse demek. İnsanlar kimi   zaman,     gözü-karalık eden maceracı herkesi, idol bellemekte. Bu da yapılmış yanlışların, hataların yinelenmesi anlamına gelir. Örnek isim vermeye gerek yok; ideoloji tarihinde böyle kimseler çoktur. Hatta çoğunun fotoğrafı, gömleklere, tişörtlere işlenmekte… İdol olmaya heveslenen şu teröristin mantığına bakınız: Üç arkadaşıyla birlikte 287 kişiyi, uçakla kaçırdılar. Reis, kokpite girdi; Pilota emirler vererek, yönlendirdi. Pilot sonunda O’nun insan yönünü gıdıklamak istedi. Dedi ki:

     Şu kadar insanı yere çakmak, öldürmek; yazık değil mi?

     Ama ben tarihe geçeceğim.

     Kahraman olmak isteyen kişinin, çok ileriyi görebilmesi gerekir. Günü-birlik çıkar hesabı, iğne yemiş balon gibi söner. Derin kültür ve davaya riyasız inanç, baş koşuldur. Benim şu görüşüm tartışılabilir: Rusya’da dönemin devlet başkanı Boris Yeltsin, komünizmin eksilerini yıkıcı buldu ve demokrasiye geçişe çanak tuttu. Ben hâlâ takdirle anıyorum Rusya’yı; kansız dönüşümü nasıl başardılar diye. Karşı eyleme geçenler, tanklarla yürüyüş yaptılar. Boris YELTSİN, tanklara yumrukla karşı koydu ve tankın da üstüne çıktı…  Şu vurgu, gençleri kimi maceralardan korur diye düşünüyorum. Dışarıdan bakınca, şu ya da bu yönetim biçimi en idealdir deriz. Yaşayıp görünce, insan aldandığını anlıyor.

     1970’li yılların afur-tafurunda yayıldı ki Rusya’da etnik sorun yoktur; insan olmak yeterli… İdeal olanı bu; ama ya gerçek?! Azerbaycan lideri Haydar ALİYEV –O dönem- Rusya devlet başkanlığına seçilince, kıyametler koptu. Neymiş efendim, Rusya devlet başkanı ‘Slav’ ırkından olmalıymış.. Büyük lider rahmetli H. ALİYEV’E yapmadıkları eziyet kalmadıydı…

     Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü, idol olarak benimseme görevimiz var. Nedeni:

     Bilimin  ve  aklın ışığına tutkun kişiliği.

     1919 yılının Haziran, Temmuz aylarında, Erzurum kongre çalışmalarına, şu temel inancını koymuş olması:

     I) VATAN BİR BÜTÜNDÜR; PARÇALANAMAZ!

    II) YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM!

***

     (mersinogretmenokulu.net) için özel yazdım.                                         nadir.sener@hotmail.com

 

Yorum Yazın