Yutmi

Felsefe

   NADİR ŞENER HATUNOĞLU

      (matematikçi-bilim uzmanı)

     Saygı ile..

     İletinize teşekkürler. Yaşadığım iki olayı –yinelemek pahasına da olsa- paylaşmak istiyorum. Bu iktidarın kuruluş aşamasıydı. Millî eğitimin bir görevine, hocalardan biri atandıydı. Gazetedeki ilk demecini okudum; konu René Descartes (1596-1650). Yazısında diyor ki: “Bu matematikçi-filozofun düz mantığıyla, günümüz sorunları çözülemez.” Eskilerin deyişiyle bu iddia külliyen yanlış.Tersine Dekart, analitik düşüncenin ikinci babası olarak bilinmekte. Hatta analitik düzleme, onun adı verilmiştir: Kartezyen Düzlem.

     Bu gazetenin bilimsel kimliğine önem veren bir köşe yazarı, hocayı bulup sormuş: “Siz Dekart’ı hiç okudunuz mu?” Yanıt: Hayır. Bu köşe yazarı doğrudan çıkıştı: “İnsan okuyup tanımadığı bilim adamı hakkında fikir yürütür mü hiç?”

     İkinci olayı, Hürriyet’in Aile sitesinde yazdığım yıllarda yaşadım. Bayan yazarlardan biri, yabancı bir yazarın kitabını tanıtmıştı. Konu, yine Dekart’a yamanan yanlış iddia: Düz mantık… Yanlış tercüme edilmiş olabilir belki. Kitabı tanıtan bayanın suçu yok. Bilen kişi olarak ben susmayı kendime yediremedim:

     “ Dekart benim elli yıllık arkadaşımdır; O böyle bir şey söylemedi.”

*** [nadir.sener@hotmail.com]

Yorum Yazın