Yutmi

Jan Dibbets

Bir süredir yeter artık bırakın tepişmeyi susun demekten gına geldi. Elimden gelse onları bırakıp ben kaçacağım ama onu da yapamıyorum. Üstelik tam da en son yazmaya kara verdiğim konu susmakken, bugün Atölye KA’da yaşadıklarım iyice işleri kontrolümden çıkarttı. Biraz huzur derken benim keçileri öyle bir yere götürmüşüm ki, tut şimdi tutabilirsen… İşin yoksa topla her birini bir yerden… Küçük kara keçimi Seyra’ya emanet edip, ben de düştüm diğerlerinin peşine…

Ne mi oldu? Atölye KA’da her ay düzenlenen fotoğrafçı okumalarından birine gitmiştik. Bu ayın fotoğraf sanatçısı Jan Dibbets. Sonuç; ne kadar keçim varsa hepsi Jan’ın peşinde 🙁 Ben de onların tabii.

Neymiş adam çok eğlenceliymiş. Neden? Kare gördüğümüzü sandığımız şey aslında yamukmuş. Eeee ? Bakış açımızla görüş açımız farklıymış, yere yatıp gözlerimizle daire çizerek etrafa bakalımmış, dik durup yatayda ve dikeyde gözlerimizle daire çizelimmiş. Benimkilerin ne gözü duyuyor ne kaşı… Yamuk bakıp, ufku şaşırtalımmış… Araba kaportası mı, Rothko’nun tablolarımıy mış? Balıklar balık gözü objektif ile çekilmiş fotoğraf gibi mi görürmüş? Mış da mış…Anlayacağınız Jan aklını algıyla bozmuş. Benim keçilere bundan iyi eğlence mi olur?

Sosyo-kültürel yapının yarattı algı çeşitliliği… Bilginin, zamanın, mekanın, ışığın yarattığı algı çeşitliliği. Çeşit çeşit, insan insan algı. Keçilerime bol bol malzeme…

Gördün mü Ezgi bu gece başıma açtığın işleri… Sizi keçilerimle ve Jan’la başbaşa bırakıyorum ve ben yatmaya gidiyorum. Aslında bakmayın benim de en sevdiğim konulardan biri algı. Belki yarın başka şeyler de yazarım. Belki sizin de söyleyecek sözünüz vardır. Ama şimdilik iyi geceleeer… 😀

“Jan Dibbets” için 9 Yorum

 1. yasemin Diyor ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş yine yeniden…

 2. Zeynep Diyor ki:

  bayıldım bu keçilere. kaçacaklarsa böyle yerlere kaçsınlar 🙂

 3. Erol büyükyazıcı Diyor ki:

  Bu algı hem önemli hemde telikeli Allah kimsenin algısını bozmasın birde algının keçileri var asıl mesele burda bu algı keçileri kaçtımı birdaha toplamanın inkanı yok jan amcam gibi.
  kimse seni deyil anlamak semtinden bile geçen olmaz fotografı kışla algısıyla çekmekdense ben keçilerimi dağlara sürmeye hazırım benim keçiler dağlara olmasa da tepelere dolaşıyorlar, herkese önerim keçilerinizi dağlara sürün bu cuma günü hayırlı algılar. Erol Büyükyazıcı.

 4. Murat Diyor ki:

  Yani Başakcım, sen diyorsun ki, her gördüğüne inanma. Doğru, adamın arkasında da zaten Jan Dibbets yazılı. Sahtekar olduğu belli.
  En iyisi keçileri takip etmek.
  Sevgi ve selam.

 5. basak Diyor ki:

  Murat Abi’nin yazısını anlamayanlar olacaktır. Ben açıklayayım. Jan Dibbets sahtekar filan değil, ben adamcağızın adını yanlış yazdığım için Murat Abi de beni kendince uyarmış sanırım 🙂 Ben de düzelttim.

 6. nazım Diyor ki:

  :)))))))))))))))))))))))))))))))))

 7. Sultan Koç Diyor ki:

  Başak’cım, algı durumu hep ilgimi çekmiştir özellikle fotoğraf çekimlerinde çok işe yarar ama bazen gerçekten keçileri kaçırtır 🙂

 8. Zehra Diyor ki:

  Keçilerin kaçtığı kadar var…bu arada, çok tatlılar 🙂

 9. ibrahim şepitci Diyor ki:

  Keçileri kaçırmak, aslında belki de algıları serbest bırakmak mıdır ki :))

Yorum Yazın