Yutmi

Çakır çokur bir yazı

Ekim 06 2015

Herkese merhaba,

Bu yazdıklarımı okurken ve resimlere bakarken sizden bir ricam olacak; ilk defa bu kadar çakır vazitte yazı yazıyorum. Onun için yazım hatası ve fotoğraflardaki yamukluklar için şimdiden özür dilerim. Özellikle fotoğraflardaki yamuklukları düzeltirken çok komik oluyor. Bence alkol testi yaparken vereceksin bir fotoğrafı arkadaşın eline, bakalım nasıl eğri bir fotoğrafı -manuel olarak- düz hale getiriyor :)))

Bu arada fonda gamgam tarzı remiksle rezil edilmiş Kazım Koyuncu parçası çıstak çıstak bir müzik, yanımda -neyse ki- buz gibi bir bira, karşımda tesisin – hz.google da çekim tekniği ile büyütülmüş görünen- yüzme havuzu, ve neyse ki havuzdan sonra gördüğüm şey gökyüzü. Bu hoş bir his veriyor insana. Bilin bakalım ben nerdeyim ?

E ne yapalım her zaman gezecek değiliz a bu sefer de durağan bir tatilin içine düştüm. Ama neyse ki buralara düşmeden önce Foça’dan geçme şansına eriştik 😉 Ama haksızlık etmeyeyim şimdi, odanın balkonunun manzarası on numero beş yıldız. Tabii keyfini çıkartmasını bilene.

E herkesin keyif anlayışı da farklı olabilir. Kimi soğuk bira ve fıstıkla çıkarır o manzaranın tadını, kimi bi duble rakı ile, kimi zebeha kadar içerek, kimi de bir bardak tavşan kanı çay ile… Ve ana kural nediiiiiir??? Zevkler ve renkler tartışılmaaaaaaz !!!
Tamam tamam yediklerim içtiklerim benim olsun ben size gördüklerimi anlatacağım. Foça’yı anlatayım bari 😉   Bana da “niye o zaman” diye başlayan soru sorayım demeyin sakın!!! Zor bela bulduğum bu internet ile elimden gelen bu :)))
Foça’ya ilk defa gidiyorum dersem şaşar mısınız? Ben şaştım walla kendime. Memleketimiz öyle güzelliklere sahip ki her yaşta bir başka yönünü keşfedebiliyor insan. Keşke bu güzelliklere daha bilinçli bir biçimde sahip çıkabilsek diyeceğim ama bu sefer de konunun yönü değişecek. Hele bu kafayla o konulara girmesem daha iyi, yoksa topunun…
Bir haftalık tatilde bir günün içine sıkıştı Foça. Çünkü esas konu Foça değildi. Nilgün arkadaşımı görmeye gittim Foça’ya. İnsan hayatında toplasan 10 gün gördüğü biri ile çocukluğundan beri tanışıyormuş gibi hisseder mi? Hisseder.
Foça küçük bir balıkçı kasabası gibi görünmekle birlikte büyük şehirlerden gelip, huzur aramak için buraya yerleşenlerle hem genişlemiş, hem güzelleşmiş ama aynı zamanda bir hayli de bozulma yaşamış. Neyse ki özü öyle güzel ki ve yine neyse ki çok fazla yol gelçen hanı olmamış ki geçmişten günümüze taşıdığı güzelliklerin büyük kısmını korumayı da başabilmiş. 1800’lerden kalma yapılar var Foça’da. Kimi sahipleri tarafından aslına uygun olarak restore edilmiş, kimi yeni yapılar ise tüm sevimsizliği ve özensizliği ile sırıtıyor bu tarihi dokuların arasında. Foça aslında sit alanı ama anladığım kadarıyla yolunu bulan, adamını ayarlayan yapmış yapacağını.
Foça’da Yutmi’nin en çok ilgisini çeken restore edilmiş eski yapıların rengarenk kapı ve pencereleri ile şemsiyeli sokağı oldu. Bir de kedileri… Kaş’ın kedilerinin bilmem kaç katı buradaki kediler. 😉
Burada bir de meşhur bir dondurmacı varmış. Öyle meşhurmuş ki önünden kuyruk hiç eksik olmazmış. Ben bir dondurma canavarı olarak bu doundurmacının dondurmalarının tadına bakmayı ihmal etmedim tahmin edeceğiniz gibi… En çok çikolatalısını sevdim. Bir de sakızlı dondurma fena değil.

Foça’nın kompaktlığını sevdim. Herşey çok derli toplu ve kararında. Biz biraz sezon dışı gittiğimiz için o sakinliği de benim hoşuma gitti. Artık çok fazla kalabalık sevmiyorum sanırım. Küçücük pazarı bile çok sakindi. Foçalılar evlerinde, bahçelerinde ürettiklerini gelip satıyorlardı burada. Dido’cum senin kabak çiçeğinden de vardı bir tepsi, kulağını çınlattım. Keşke Dido’ya götürebilsem dedim ama senin “hemen alıp sarmazsan çicek soluyor” dediğin geldi aklıma vazgeçtim 😉  Aaaa Foça foklarıyla ünlüymüş ama biz fok göremedik  : (

Biz Foça’ya Nilgün’ü görmeye gitmiştik aslında, hasret gidermeye. Nilgün’ü göreyim hasret gidereyim derken Foça’yı da görmüş olduk. Çok da iyi oldu. Nilgün’le ve Foça ile daha fazla zaman geçirmek üzere sözleşip ayrıldık Foça’dan. Bu da kısacık Foça gezisinden geriye kalanlar 🙂

“Çakır çokur bir yazı” için 15 Yorum

 1. aynur Diyor ki:

  Aaaa !!! Başak Hn. burnumun dibinden döndün mü? :((((
  Seni göremediğim için çok üzüldüm .
  Fakat ne yalan söyleyim kaç senedir giderim Foçaya senin çektiklerinle gözüme bir başka güzel göründü. Nerede buldun bu kapıları.:))).
  Gezmeye senin yutmografla gitmek lazım 🙂
  sevgilerimle öpüyorum.

 2. Ayse Diyor ki:

  Focayı severim ama Yutmi’nin gözünden bir başka güzel gorunuyor…

 3. Zeynep Diyor ki:

  yine çok güzel fotoğraflar. insan şu kara günlerde az olsa da güzelliklerin varolduğunu yeniden hatırlıyor Yutmi sayesinde. çok çok sevgiler…

 4. basak Diyor ki:

  “Dünyayı güzellik kurtaracak.
  Bir insanı sevmekle başlayacak her şey”
  Demiş şair :).

 5. Aslı Diyor ki:

  Foça benim de çok sevdiğim ve uzun yıllar eski halindeyken sıklıkla gittiğim bir yer. 10 sene aradan sonra geçen yıl gittim ilk kez ve gördüklerim beni biraz üzdü açıkçası ama artık memlekette üzüntü verici şeylerin hiç şaşkınlık yaratıcı şeyler olmaması gerçeğiyle yine de mutlu ayrıldım Foça’dan -kosinski cümlesi uzunluğunda olmuş neyse-,Foça’nın en çok sevdiğim iki özelliği, denize sırtını dönenleri “fişlemeleri” ve kedilere çok iyi bakmalarıdır. Bu arada itiraf etmeliyim ki Yutmi’nin kapıları ben ordayken orda değiller miymiş ki ne??:)))))

 6. Necla Aytuna Diyor ki:

  İnce ayrıntıları yakalamış yutmi yine:-) Çakır keyif yazını gülerek okudum, fotoğrafları gözümü açarak izledim:-)

 7. Nurgök Özkale Diyor ki:

  Kapılara, pencerelere, evlere, kısacası Foça’ya ve Yutmi’ye bayıldım. Sevgiler. 🙂

 8. çekirgenin hocası Diyor ki:

  Sen yazılarını hep böyle yaz,,, ben çok sevdim :)))))

 9. Saniye Özsan Diyor ki:

  Sen hep çakırkeyf yaz bundan sonra. Daha neşeli 🙂 Foça’yı ben severim ve hatta orada oturmayı bile düşünebilirim.

 10. Saniye Özsan Diyor ki:

  Bodrum’u sat, Foça’dan yazlık bul 😉 Bodrum, hele Gümbet hep çıstak çıstak.

 11. Nadir Şener Hatunoğlu Diyor ki:

  Saygı ile.. Sarı kedimiz balığı çok seviyor olmalı ki aşırı yiyip komaya girmiş. Öpüyorum. *matematikçi, bilim uzmanı*

 12. basak Diyor ki:

  :)))  bana uyar walla içer içer yazarım :)))
  Alım satım işleri için garanti veremem çünkü çok beceriksizim o konularda. :)))

 13. ibrahim şepitci Diyor ki:

  Kuzum, ne güzel olmuş bu yazın :)) walla bir su gibi akmış dilinden hikayen…şimdi daha iyi anladım sanatçıların yardımcı maddelerle denizlere yelken açmasını, verim artıyor arkadaş :))

 14. ülküseyhan Diyor ki:

  Kapı sadakattir demişler ..
  kapılar, yapılar ve kediler (ne kitapsız, ne kedisiz) çok etkileyici , çok berrak ve huzur verici.. bayıldım doğrusu …
  Ben de kendime şaştım Foça’ya gitmek istiyorum.

  Sevgiler

 15. Pınar Doğan Diyor ki:

  Foçayı daha önce gezdim ama Senin gözünle gezmek ayrı bir keyif oldu:)) Bir daha ki sefere beni unutma:))

Yorum Yazın