Yutmi

Tavşanlar Çikolata Yemez

Şubat 14 2011

Bundan yaklaşık bir ay önce, elime tutuşturulan bir broşürde “çikolata yapma kursu” ilanı gördüm. Aklıma ilk gelen Juliette Binoche’nin “Çikolata” adlı filmi oldu. Ne güzel, ne keyifli bir filmdi. Tutucu bir Fransız kasabasına gelen genç bir anne ile küçük kızının çikolata dükkanından ve onların yaptığı çikolatalarla kasabalının hayatını nasıl değiştirdiğinden bahseder. Sonra Laura Esquivel’ın, duyguların yapılan yemeklere, tatlılara, çikolataya karıştığı “Acı Çikolata” adlı kitabı… Benim gibi çikolata delisi bir hayalperest böyle bir ilan görünce ne yapar sizce?

Evet, bugün çikolata yapımı kursuna gittim. Tam tamına beş buçuk saat sürdü! Benim gibi mutfakla arası pek olmayan biri için bunca saat tencere tavalarla iç içe kalmak ne kadar zor bir şey bilemezsiniz. Zaten sonlara doğru su koyverdim. Son yaptıkları truffle çikolatayı yapmadım bile. Zaten framboğazlı idi. Ben framboğazlı çikolatadan hiç sewmem !

Öğretmenimiz sevgili Çiğdem, büyük bir sabır ve iyi niyetle bize bu işi öğretti. Aslına bakarsanız çok zevkli iş. Ancak sabır istiyor. Bende pek yok… Ama bu işi bir kere daha denemeye kararlıyım. Bu ikinci denemeyi havalar ısınmadan yapmakta fayda var. Zira çikolata sıcakta eriyor. Bu arada yazı içine serpiştirdiğim çikolatalar bana ait. Biri hariç. 6 numaralı fotoğraftaki çikolata. Onu Faika Hanım yaptı. Nasıl ama, ne kadar değişik değil mi?

Az kalsın unutuyordum. Tavşanlar çikolata yemez, havuç yer. Dolayısıyla bunun konumuzla hiçbir alakası yok. Yalnızca bugün Eğmir’de çektiğim bir tavşan fotoğrafını da size göstermek istedim hepsi o  🙂“Tavşanlar Çikolata Yemez” için 13 Yorum

 1. PINAR ÇAPÇI Diyor ki:

  Çikolatalar yendi bitti mi? ?

 2. basak Diyor ki:

  Bunlar sihirli. Tek başına yenemiyor 🙂

 3. Edibe Diyor ki:

  Yasa hem kıskandım hem de canım çekti :)))

 4. basak Diyor ki:

  Dur ben bir güzellik düşünüyorum bu canı çekenler için 🙂

 5. Beste Diyor ki:

  canımmm çekkti amaaa… yaaa bu arada tawşi foton muhteşem…

 6. Necla Diyor ki:

  İyi ki gitmişsin, harikaa:-)

 7. İsmihan Diyor ki:

  Başak Hanım,

  gerçekten ne güzel bir gündü değil mi?
  Sabır gerektirdiği konusunda haklısınız,
  ama güzel şeyler her zaman biraz sabrı
  hak eder… Hele bu kadar güzeli.
  Fotoğraflar harika görünüyor.
  Akşam evde sizin gülen yüzlü, benekli
  çukulatalarınızı çok anlattım.
  Ben de akşam evde müthiş sükse yaptım.
  Ama her bir çukulatam yendikçe
  vedalaşmak biraz zor oldu doğrusu.
  Fotoğraflar için teşekkürler,
  bir başka keyifli günde karşılaşabilmek dileğiyle,
  Sevgiler…
  İSMİHAN

 8. mustafa Diyor ki:

  çikolataları bilmiyoruz ama resimleri güzel ?
  bu arada 6 numaralı fotoğraf hangisi.

 9. nesrin Diyor ki:

  güzellik tek başına olmaaaaz; birlikte yapalım :))

 10. Çiğdem Diyor ki:

  İnternet siteniz tek kelimeyle muhteşem.
  Çikolata yapmaktan çok fotoğraf çektiğiniz için, fotoğraf makinenizle aranızda bir bağ olduğunu anlamak zor değildi aslında ancak koşuşturmadan fark edememişim 🙂
  Size birazcık uzun gelen, benim için göz açıp kapayıncaya kadar geçen çikolata deneyimimiz sayesinde, sizinle tanışmış olmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim.
  Sevgilerimle,
  Çiğdem

 11. Marziye Diyor ki:

  Başakkkk! ben de istiyorum:) Çikololatalar şahane görünüyor. Kursun sonunu görememene hiç şaşırmadım canımcım. Başak o kadar saat bir mekanda kalacak…Ev halini bilenler bunun senin için ne kadar zor olduğunu anlayacaklardır:)
  Sevgiler

 12. Di Diyor ki:

  2 tanesine kıydık dün Doruk’la. Bana alıştığımdan daha tatlı ve kakaosu ağır geldi. Hani 1 tane ile doyacağınız türden… (Bitter çikolatayı çok da tercih etmeyen bir bünyem olması ile de ilgili olabilir.) 10 üzerinden 7 verdik ikimiz de. Eline sağlık. Gelecek mahsulleri heyecanla bekliyorum. (Rejim mejim yalan oldu evet, n’olmuş? 😛 )

 13. basak Diyor ki:

  Çalışmalar devam ediyor, yeni çeşitlerimizle karşınızdayız. PEK YAKINDA !

Yorum Yazın