Yutmi

Kan Ter İçinde

Ağustos 09 2008

Gecen aya kadar bir binanin yikimi suruyordu bizim oralarda. Evet yalnis yazmiyorum bina yapimi degil yikimi yapiliyordu. Bahcelievlerin eski binalarindan biri daha yikilyordu…. Her sabah evden ise yuruken asama asama izledim binanin yikilisini. Binayi yikan isciler buyuk bir titizlikle calisiyorlardi. Once kapi pencere kasalarini sokup duzgunce bahceye yerlestirdiler. Daha sonra yikim sirasinda cikan insaat demirlerini ozenle bir kenara istiflediler. Binada kalan batarya ve vitrifiyelerin ise yarayanlarini ayirdilar. Geri kalansa balyozlari altinda tuzla buz oldu…. Oysa ne emeklerle yapilmis ne umutlari, ne sevincleri, ne sevdalari, ne huzunlari yasamisti icinde. Ne zaman bir binayi yikilirken gorsem, Nazım’in “Kanter Icinde” adli siirini hatirlarim……

Bina ile insan iliskilerini ozdeslestiririm sonra. Ne umutlarla ne coskularla atilmistir temelleri. Ne sozler soylenmistir sicacik bakan gozlerle. Ne huzunler yasanmistir birlikte, ne cok aglanmis ne cok gulunmustur. Onca zaman, onca emek, onca sevgi….. Ne zaman bir bina yikimi gorsem, yeterli ozen gosterilmedigi icin yikilan, riyakarliklarla temeli sarsilan, dostluklar gelir aklima. Yuregimizle, ellerimizle, tirnaklarimizla insaa edittigimiz asklarin, korkularla, duyarsizliklarla, yanilgilarla, gecici heveslerle nasil yikima terk edildigini dusunurum. Bir yumruk gelir oturuverir bogazimin orta yerine. Yutkunamam….

Isin komik tarafi binayi terkedip giden degil, yikimi yapmaya mahkum birakilandir yurekten seven…. Ise yarar duygular arar yikimi yaparken, kan ter icinde. Saglam kalan ahsap dogramalarda arkadasligini kurtarir. Cikan insaat demirleri, bir baska aska veya dostluga niyet saklanir, kan ter icinde. Oysa hurdaya cikmistir artik bir baska binada kullanmak olmaz. Zor kabul eder bunu binayi yikmak zorunda birakilan. Saklar o demirleri inatla. Ama sonu hurdacidir aslinda.

Bina yikimlari hep huzunlendirir beni. Hic yikilmasinlar isterim. Cunku kan ter icinde yikilan binadir bir zamanlar kan ter icinde yapilan…..

KANTER İÇİNDE

Yapıcılar türkü söylüyor
Yapı türkü söyler gibi yapılmıyor ama.
Bu iş biraz zor.
Yapıcıların yüreği
bayram yeri gibi cıvıl cıvıl
ama yapı yeri bayram yeri değil.
yapı yeri toz toprak.
Çamur, kar.
Yapı yerinde ayağın burkulur
ellerin kanar.

Yapı yerinde ne çay her zaman şekerli
her zaman sıcak,
ne ekmek her zaman pamuk gibi yumuşak
ne herkes kahraman
ne dostlar vefalı her zaman.
Türkü söyler gibi yapılmıyor yapı
bu iş biraz zor,
zor ama
yapı yükseliyor, yükseliyor.
Saksılar konuldu pencerelere
alt katlarında.
İlk balkonlara güneş taşıyor kuşlar
kanatlarında.
Bir yürek çarpıntısı var her putrelinde
her tuğlasında
her kerpicinde.
Yükseliyor, yükseliyor yapı
kanter içinde.

Nazim Hikmet

Sevgiler,

Basak

Yorum Yazın