Yutmi

Genco Erkal

Mart 11 2011

Ben bir Genco Erkal hayranıyım. Oyunculuğuna demeye dilim varmıyor çünkü öyle bir sahnesi var ki Genco Erkal’ın, O, onu adeta yaşıyor. Her oyununda hissettiğim bu olmuştur. “Yalınayak Sokrat”‘da Sokratesi izledim sahnede, “Galileo”‘da Galilei’yi, “Bir Deli’nin Hatıra Defteri”nde o sürekli aşağılanıp alay edilen sıradan devlet memurunu… Sonra Simyacı’da, At filminde, sonra İnsanlarım aldı oyunda, Sivas’da ve bu akşam Kerem Gibi’de… Hepsi birbirinden güzel ve etkileyici bu oyunların içinde bir “Kerem Gibi” var ki Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’i mezarından çıkartıp, bizimle buluşturduğu bir oyun. Kaç şaire nasip olur bu? Bu soruyu sorar sormaz bir çırpıda aklıma geliveren “Bir Garip Orhan Veli” ile Müşfik Kenter’i atlayıp geçemeyeceğim. Ve tabii yine Genco’nun “Ben, Bertolt Bercht”i ve “Can”ı.

Genco Erkal 72 yaşında. Benim ona hayranlığım da onunla beraber büyüyor. Tutarlı saygın çizgisine, sesine, yüzündeki çizgilerin anlamına olan hayranlığım onun yaşı arttıkça artıyor. Sanki sahneye aktaracağı karakterlerin, okuduğu şiirin ruhunu içine çekiyor Genco Erkal. İliklerine kadar içine çekiyor ve Genco Erkal olarak -ki işin bence en can alıcı kısmı burası- bize sunuyor. Sadece canlandırdığı karakteri, okuduğu şiiri mi? Sahne dekoru ile de son derece yalın ve çarpıcı. Siyah bir kazak, siyah pantolon ve siyah ceketi ile bazen tahta bir masa sandalye, bazen perdeye yansıttıkları, kimi zaman koca bir orkestranın önünde, son derece mütevazi bir duruşla, bir o kadar görkemli bir eser koyuyor ortaya.

Bununla da bitmiyor iş. Kendi içine çektiği bu karakteri, şiiri veya söylemi, yüreğinin derinliklerinde gelen o sesiyle alıyor ellerine, usulca bizim yüreklerimize bırakıveriyor. Yüreğe dokunabilen bir insan Genco Erkal… Nasıl hayran olunmaz. İnsandan bahseden, insana seslenen, insanca seslenen bu sese nasıl hayran olunmaz ki?

Yorgunum. Yüreğimden bir tusunami bir de Genco Erkal geçti bugün. Ahmet Telli’nin dediği gibi ;

Savrulup duran bir zaman diliminde
Sarsarak ve sarsılarak geçiyor günler
Ama kalbim çatlayacak kadar duyarlı
Hayatı savunabilecek kadar güçlüdür.

Ben susayım Genco Erkal konuşsun artık…

http://www.dailymotion.com/video/xa4cp8_genco-erkal-fazyl-say-nazym-hikmet_people

“Genco Erkal” için 1 Yorum

  1. gülbüz uç Diyor ki:

    canım benim,
    Yolun açık olsun,senin gönlünde harmanlanmış Küba anılarıyla dönmeni dört gözle bekliyorum.Kendine iyi bak.. KOCAMAN SEVGİLER …..

Yorum Yazın