Yutmi

CERMODERN, günbatımı, şarap ve müzik…

Temmuz 26 2010

Geçenlerde Hakan aradı  “Doktorum caz sever misin? Perşembe akşamı boş musun?” diye.  Şu aralar pek dışarı çıkasım yok, evde misafir ağırlamayı tercih ediyorum…  Ama Hakan’da ayda yılda bir arar, çok da severim kendisini, kırmak istemedim. “Perşembe  akşam işim yok, caz da severim.” dedim. Beni CER MODERN’de Melis Sökmen dinlemeye davet edecekmiş. “Gelirim.” dedim.  Cer Modern’e Hakan’ın da ilk gidişi, benim de… Konserden önce bir şeyler yedik ve saat sekiz buçukta başlayacak ve ilk defa gideceğimiz konser yeri için geçe kalmadan yola çıktık.

Cer Modern hakkında öğrendiklerim ise şöyle; CSO’nun arkasında, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) desteğiyle yeni hayata geçirilmiş, Ankara’da bir kültürel ve sanatsal ortamı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eski vagon tamirhaneleri ve cer atölyelerinin restorasyonuyla oluşmuş bir çağdaş müze.

Biz oraya vardığımızda güneş yeni batıyordu. Taş, cam, ahşap, çelik ve gün batımı… Birbirlerine pek yakışmışlardı. Eski taş binalar, modern cam ve çelik karşımı ile bütünleştirilmişti.  Binaların ortasında genişçe bir alanda, yer alan masa sandalyeleri görünce Hakan’a “konser açık havada mı yoksa?” diye sordum. O da bilmiyordu. Görünen o ki öyleydi. Arabayı park ettiğimiz park alanının önündeki eski tren gün batımında çok güzel görünüyordu.

Hemen kendimize sahneye hakim bir masa seçtik. Gördüklerim beni heyecanlandırmıştı. Sanki hissetmiş gibi fotoğraf makinemi de yanıma almıştım. Hakan’dan izin isteyip biraz keşfe çıktım. Bina hoştu, içerde sanat galerileri, cafe, konferans salonu ve kütüphane varmış. Ama müzenin bir kısmı boş, bir kısmı da kapalıydı. Sanırım yeni işletmeye açıldığı için olsa gerek.

 

Aslında çok güzel kareler yakalamak mümkün… Ben acemi halimle yakaladıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Renkler ve ışık… Yanında birde müzik ve şarap varsa… Melis Sökmen de geceye ayrı bir renk kattı. Yazın, açıkhavada, Ankara’da böyle biryer olması çok hoş…

 

En kısa sürede yeniden gitmek istiyorum. Tek kusuru fiyatları  :)-

 

başak çetin

Yorum Yazın