Yutmi

Siz hala Küçük Prens’le tanışmadınız mı?

Şubat 21 2015

Ben bir Küçük Prens hayranı olarak, Küçük Prens ile ilgili karşıma çıkan iyi yazıları paylaşmaya devam edeceğim. Siz hala Küçük Prens’i okumadınız mı? Ya çocuklarınız, yeğenleriniz…??? Çok küçükken okumuştunuz belki. Öyle ya bu bir çocuk kitabı… Değil aslında. Bu sanıldığı gibi yalnızca bir çocuk kitabı değil.

Kendi iç yolculuğuna çıkma cesaretini gösterebilen herkes için önemli kitaplardan biri Küçük Prens. Küçük Prens’i okumuş belki ama anlayıp içselleştirememiş öyle çok okur- “yazar” görüyorum ki… Öyle isterim ki onlar da bir daha okusun bu kitabı… Belki Alper Beşe’nin bu yazısı henüz Küçük Prens’i okumayanların ilgisini çekebilir. 

Çocuklar düş gücüyle gerçeklikten uzakta gibi görünürler belki ama büyükler, karşılarında biri hakikati dile getirirken, onun ne dediğini dinlemek yerine kılığına kıyafetine bakacak denli dar görüşlüdür. Çünkü onlar, kendi zekâları üzerinde toplumun ve devletin tahakküm kurmasına izin verirler, gizilgüçlerini harekete geçirmek için yapmaları gereken tek şeyi, dolaysız soru sormayı unuturlar.

Küçük Prens, her bireyin aslında ayrı birer gezegen olduğunu gösteriyor bize. Bir yandan da bu gezegenlere ev sahipliği yapan, hepsinden daha büyük bir galaksi olduğunu söylüyor. Kendi gezegenine gömülüp, onu galaksinin merkezi veya bizzat kendisi sananlara inat, diğer gezegenleri görme ve onları keşfetme cesareti buluyor kendinde.

Önce kendi gezenindeki güzelliklerin ve çirkinliklerin dökümünü yaptıktan sonra başlıyor ötekileri ziyaret etmeye. Gül’den ve baobaplardan söz ediyor kendi gezegenini anlatırken. Bir tek gülü, bütün güllerden ayırmanın önemini, dikene karşın gülü sevebilmeyi öne çıkartıyor. Baobapların ise tohum halindeyken gülden ayırt edilemeyeceğini, ancak filizlenir filizlenmez baobap olduğu anlaşılamazsa, kök salıp büyüyeceğini ve başa çıkılamaz hâle geleceğini anlatıyor. Baobaplarla kaplı bir çağda yaşayan bizler için ne kadar büyük bir adım henüz filizlenmemiş baobapları temizlemek.

Uğradığı gezegenlerde, günümüz insanına hiç de yabancı gelmeyecek ilginç tiplerle karşılaşıyor Küçük Prens:

I) Uyruğu olmayan, olmuş bitmiş şeyler üstüne buyruk verip, olanları kendisinin yönlendirdiğini sanan bir kral.

II) Yalnızca övgülere açık bir çift kulağa sahip, tek kişilik bir dünyada ‘herkes’in kendisine hayran olduğunu sanan bir adam.

III) Utandığını unutmak için içki içen, içtiği için utanan bir kısır döngü timsali.

IV) Yıldızları satın almak için deli gibi, aralıksız çalışan ve o yıldızlarla hiçbir şey yapmayıp, sadece sahiplik duygusuyla övünen bir iş adamı.

V) Dönüş hızı git gide artan, bu yüzden gece-gündüz arasındaki zaman farkının azalmış olduğu bir gezegenin fener yakıcısı. Önceden mâkul aralıklarla yakılması gereken fener, artık dakikada bir yakılmak zorunda. Çünkü bir gün bir dakika sürüyor ve fener yakma yönetmeliği hâlâ yazıldığı günün koşullarına göre işliyor.

VI) Masasının başından kalkmayan, mesleğini icra etmek için kaşiflerin ayağına gelmesini bekleyen bir coğrafyacı.

Bu yazıyı benimle paylaşan Necla Aytuna’ya teşekkür ederim. Yazının tamamını okumak isteyenler için;

http://www.arkakapak.com/genel/bu-gezegenden-kucuk-prens-gecti/

“Siz hala Küçük Prens’le tanışmadınız mı?” için 10 Yorum

 1. gokhan kocak Diyor ki:

  teşekkürler Başak 🙂
  paylaştıkların ve farkettirdiklerin için…

 2. pınar Diyor ki:

  Yine çok güzel:))

 3. Geçkin Gezgin Diyor ki:

  Ben büyünce Küçük Prens olacağım…;-)))
  Acaba yavaş yavaş büyüyor muyum ne?!?!?!..

 4. Ayfer Toğulga Diyor ki:

  Başakcım mükemmel…

 5. Banu Yagmurlu Diyor ki:

  Inci su an Kucuk Prens’i okuyor. Ne guzel bir tesaduf oldu 🙂

 6. Ayse OZKAYA Diyor ki:

  Kucuk Prense yer ayırman cok önemli Basak’cım.

  Tesekkurler, dikkatle okudum.

 7. erol büyükyazıcı Diyor ki:

  Ben küçük prens’le değil de küçük prensesle tanıştım. Karadeniz ormanlarında yolumu kaybetmiştim, arkadaşı yutmi ile bana yolu gösterdiler. Ama devamlı orada değiller. Çok geziyorlar. Belki siz de bir yerde karşılaşırsınız.

 8. zaika Diyor ki:

  Okuduğum ilk felsefe kitabıdır “Küçük Prens”.

  Hocalarım Kuçuradi, Karasu, Akatlı, Aruoba(lar), bizlerin duvarlarımızı yıkarken, tuğlacılar, çimentocular ile hayatta baş başa kalıp kavga edeceğimizi bildikleri kadar, kendi gezegenlerimizin tuğlacıları, sıvacıları, kum taşıyıcıları, kürekçi ve malacıları olup, duvarsız gezegenlerimizin yapıcıları olacaklarımızı da biliyorlardı elbet.

  Her birini sonsuz saygılarımla anıyorum.

 9. ülküseyhan Diyor ki:

  Küçük Prens ‘ ten bahsetmek beni her zaman mutlu eder.

  ~ Jiddu Krishnamurti ‘nin söylediği gibi;

  Antik yunan’dan beri İnsanlar kendini tanı deyip durdu “‘Ben kendime bakacağım. Hırslıyım, açgözlüyüm, kıskancım. Komşumla, meslektaşlarımla yarışıyorum’ demediler. Düşünsel açıdan dış dünyada fevkalade işler başardık fakat manen çok ama çok ilkeliz, ”

  Başak’cığım sevgiler

 10. yıldız Diyor ki:

  Çok güzellll.:))))

Yorum Yazın