Yutmi

Hadi…

Mart 29 2013

YUTMİBaşak patlatalım mı artık bu susuşu*, ne dersin? Sırtımıza asalım güneşi bu sabah*, yollara düşelim ne olur… İki aydır evden çıkmadım. Bahar geldi ve eminim dışarıda çok güzel şeyler oluyor. Hem bilmiyor musun, dünyada en iyi şeyler dahi göstereni olmazsa değersizdirler.** ”

Duyduklarıma inanamıyorum. Bunları söyleyen Yutmi mi?! Bizimki bir süredir, sabahları yakaladığı ilk gün ışığında, bana bunları söylüyor. Sonra bulutlar ite kaka güneşin önüne geçiyor, bizimkinin yüzü düşüyor. Kasvetli, yağmurlu havaları hiç sevmediğimi biliyor. O da sevmiyor. Ne yapsın garibim, büküyor boynunu oturuyor aşağı… Böyle zamanlarda ya sinemaya gidiyorum ya da birşeyler okuyorum. O da benimle birlikte okuyor olmalı ki, kulaklarıma inanamadığım o cümleleri kurar hale gelmiş.

Ama haklıııı… Bahar geldi ve doğa uyanmaya başladı. Ne yapıp edip nisan ayında güneşle buluşup çiçek açmalıyız. Güneş gelmezse biz gideceğiz güneşin peşine. Benim ufaklık da pek yok ortalarda. Esas onu küstürmemek lazım. Çok zorlandı şu son bir kaç yıl. Aslında Yutmi ile ikisi biraraya geldi mi tutabilene aşkolsun. Harekete geçmek lazım, yollara düşmek, güneş toplamaya başlamak lazım. Onlardan kırpıp yıldız yapmak, gece ağaç evin üzerine yıldızlardan cibinlik dikmek lazım. Ne de olsa güneş ışığı satılık değil, kimsenin malı mülkü değil 🙂

Hadi diyor Yutmoğraf’ım, o benim sevdiğim şarkıyı söyleyelim. Hadi söyleyelim diyorum. Bizimki şarkının ritmini, müziğini seviyor. Ama sözlerini tam anlamıyor. Bana şarkı ile ilgili sorular soruyor. Nasıl anlatayım ona olup bitenleri. Yaşanan haksızlıkları. Güzel bir dünya için çabalayanların hapislere tıkıldığını…

Sırtımıza asalım güneşi ve patlatalım artık bu susuşu” diyorlar, diyorum. Gülüyor. “Hadi patlatalım” diyor heyecanla…

(*) Yannis Ritsos / Umarsız Penelope adlı kitabından

(**) Friedrich Nietzche / Böyle Buyurdu Zerdüşt

“Hadi…” için 10 Yorum

 1. Yellowrose Diyor ki:

  Evet evet güneş toplama vakti geldi ve tabii dalış sezonunu açma vaktide… 🙂
  Sezonu açalım ve sizide daha sık aramızda görelim artık 🙂

 2. gülden Diyor ki:

  günaydın başakçığım,
  sabah sabah enerji verdin bana sağol

 3. ibrahim şepitci Diyor ki:

  Bahar her canlı gibi biz insanların da fiziksel ve ruhsal olarak uyanma zamanı, inan senin gibi heyecanlıyım ben de bu sabah 🙂 Güneşin gülen yüzü iş yükünün kasvetli ruhunu bile yumuşattı, tatlı tatlı hafta sonu hayalleri kurmaya başladım, inşallah keyifle geçen bir bahar yaşarız hep beraber Başakcım.

 4. servet Diyor ki:

  Başakcığım günaydıııııııııııın
  Hayırlara vesile olsun ama böyle olacağı belli değil miydi? Hatırlarsan bir zamanlar, “..bu çocuğu TÖMER’e gönderelim.” diye yazmıştım. Benim tahminlerimi de aştı Yutmi yeğenim. E, tabi bunca ülke gezip, eğitimli, kültürlü insanların arasında kendini yetiştirdi evladım. Perşembe okumalarına getirsen yerindedir bence. Hatta bu hafta Körlük’ü okuyacağız ki ilgisini çeker diye düşünüyorum.
  Ben geçen hafta böyle bir çocuğu evlat edindim. Akıllı- uslu bir çocuk. Baktım ki Yutmi’ye çok benziyor (uzaktan kuzen felan olabilirler) adını Yutmiye koydum. İlerde tanıştırsak, Yutmi’den birşeyler öğrense kızım, kaynaşsalar biraz ne dersin?
  İkinizi de sevgiyle kucaklar, Güneşli günler dilerim.
  Servet

 5. Geçkin Gezgin Diyor ki:

  Özgür ruhlar asla tutuklanamaz… :-)))))

 6. Nesrin Diyor ki:

  Baharla birlikte yutmi’de de bir hareketlenme var. Kış boyu çoook acıkmış olsa gerek karnı. Önümüzdeki günlerde Limanı’lar ne güzellikleri yutup bizlerle paylaşacak. Heyecan içinde bekliyoruz 😉

 7. BERNA ÖZPINAR Diyor ki:

  Başakcım, dur bakalım daha neler olacak…
  İşte Yutmi büyüdü, yolu da zamanını da gösteriyor.

 8. nazım Diyor ki:

  harika başak. tşk….

 9. Sultan KOÇ Diyor ki:

  Başak’cım günaydın,
  Çok keyifli bir bahar yazısı ve müzik için teşekkürler.
  Sevgiler

 10. Dido Diyor ki:

  Bu yorumu onaylama ama soruma bi yanıt eyle :
  “Benim ufaklık da pek yok ortalarda. Esas onu küstürmemek lazım. Çok zorlandı şu son bir kaç yıl. Aslında Yutmi ile ikisi biraraya geldi mi tutabilene aşkolsun. ” derken kasdettiğin ufaklık ne/kim?

Yorum Yazın