Yutmi

Gözde gözyaşı yoksa, ruhta gökkuşağı oluşmaz

Ağustos 29 2006

Cumhuriyet gazetesini ve eklerini gün içinde de istediğim zaman okuyabilmek için İnternet abonesi oldum. İnternet abonesi olmamdaki diğer bir neden ise beğendiğim yazı ve çizileri sizlere de iletme kolaylığının olmasıydı. Zaman zaman gönderdiğim yazılardan da anlaşılıyordur bu sanırım. Ben Cumhuriyet’i belli bir sırayla okurum. Önce herkes gibi ana sayfada çok önemli bir şey var mı diye bakarım. Sonra hemen İlhan Selçuk’a arkasından da Oktay Akbal’a göz atarım. Eskiden daha genel konulara da yer verirdi İlhan Selçuk…. Sanattan söz ederdi zaman zaman… Zaman zaman insandan…. Ama memleketin ve dünyanın gidişi onu bu konulardan uzaklaştırıyor gibi geliyor bana, her duyarlı insanı biraz uzaklaştırdığı kadar… Sonra bir kalem atlar 17.sayfadaki karikatürlere takılırım. Eskiden İsmail Gülgeç, Piyale Madra vardı, ne yalan söyleyeyim onların tadı hala damağımda. Madra’yı Radikal’den takip edebiliyorum ama Gülgeç… onun yeri bambaşkaydı… Sonra atlar –eğer günüyse- Işıl Özgentürk’e bakarım. Sanat sayfasına bir göz attıktan sonra da diğer haberleri ve başlıkları ilgimi çeken köşe yazarlarını okurum. Bu benim standart okuma şeklim. Çok iyi bir okuyucu olmadığımın bilincindeyim ama elimden geldiğince her gün gazeteyi bir gözden geçiririm…

Bunca lafı niye ettim; biraz da girizgah olsun istedim sanırım. Bugünkü gazetede Işıl Özgentürk, “Sözün Gücü” başlıklı bir yazı yazmış. Aslında kendi yazısından çok, özlü sözlerin bir derlemesi olmuş yazı. Bu sözlerden içinden bir kaçı benim de çok hoşuma gitti, ben de sizlere yazmak istedim ama bir cümleyi aktarmadan önce böyle bir sürüde cümle kurudum işte… Bazen çenem düşüyor affedin artık.

Aslında Özgentürk’ün derlediği sözlerin hepsi birbirinden güzel ama ben en çok bir Çin atasözü olduğunu öğrendiğim; ”Bazı zamanlar vardır ki; nereye değil, kiminle gittiğiniz önemlidir.” ‘i, diğeri de bir Kızılderili atasözü imiş; ”Gözde gözyaşı yoksa, ruhta gökkuşağı oluşmaz.” ı sevdim. Gerçekten de bir yola çıkarken yoldaşınız olacak kişi bazen sizin bütün hayatınızı etkiler. Güvenebileceğiniz, anlayabileceğiniz ve sizi anlayabilecek, yolun zorluklarını sizinle göğüsleyebilecek, sizi yarı yolda bırakmayacak, iyi zamanlarda sizinle mutluluğu paylaşırken kötü zamanlarda çekip gitmeyecek, sözüne güvenebileceğiniz kaç insan var çevrenizde bir düşünsenize… 2-3 Kişi sayabiliyorsanız şanslısınız demektir. Bu iki ayrı sözü birbirine bağlayan bağı da çok sevdim. Zira ruhunda gökkuşağı açtıramayan insanlarla yola çıkmak da istemem doğrusu….

Birlikte yürüdüğünüz insanların yüreğinden sevgi, özlerinden dürüstlük, ruhlarından gök kuşağı eksik olmasın.

Yorum Yazın