Yutmi

Resimdeki Renk (Resimdeki Fark *-2)

Sabahın siyah beyazlığında,

seni düşündüm.

Renklendi dünya !

Adam kadının ellerinden tuttu, şefkat ve tutkuyla. Bu ikisinin karışımına, yeni başlayan aşk denir (Aşk Terimleri Sözlüğü, sayfa 8486).

Adam, resmi satın almak isteyen kadını itti, kadın fotoğrafın dışında kaldı.

Dur, dedi kadın. Bu renkli balonlar aldatmasın seni, aslında her yer gri, hatta kara bulutlar var, balonlarla renklendiremezsin dünyayı. bak. Adam baktı: gri. Kadın bir daha baktı: gri. Yine imdada şiir yetişti. İkimiz birden bakarsak dedi, belki renklenir (Renklendi mi bilmiyoruz, göreceğiz, yaşadıkça göreceğiz).

Adam pes etmedi. Çünkü bir kaplumbağa gibi, bu günlere sürünerek gelmişti, çok şey görmüştü, değişik otlardan yemişti ama böylesine güzel başka bir resim oluşmamıştı kafasında, pes etmedi. Gel dedi, haydi benimle gel. Balonlardan da henüz uçamamış olanları aldı yanına, tuttu kadının ince ellerinden. O anda dünya eldi. Elden ibaretti. İkisi ve elleri dışındaki her şey eldi. Ah, dedi. Kadına her baktığında bir ah! inliyordu, çok şükür çekiyordu ardından. Sevilen kişiye içinde bir gülün ezilmesi gibi bakan kişiye aşık denir (Yeniden Başlayanlar İçin Aşk, sayfa 2729).

Yürüdüler. Onlar yürüdükçe, sanki görünmez boyacılar -göğüs kılları gömleklerinden fışkırmış, çatalları görünen ve iştahla bıyıklarını yalayan boyacılar- görünmez fırçalarıyla her yeri boyuyorlardı: açık galibarda, alice mavisi, cam göbeği, çivit, yavrumağzı, hardal, orkide, al kuşaklı mor, elimi bırakma yeşili, gözlerinde güz var sarısı, ah seni içime katsam turuncusu, ve saire.

İşte bu kadar renk içinde geldikleri yerde, yoruldular artık. Çünkü renkler de yorar, bilirsiniz. Göğe baktılar, her zamanki gibiydi. Gök mavisi. Bir taşa oturdular, dondular.

Fotoraf: Coşkun DereFotoğraf: Coşkun Dere

Kısa saçlı, rengarenk bir kadın, emektar fotoğraf makinasıyla çekti onları. Şip ve şak!

Resimdeki Fark tablosunu almak isteyen kadın peydah oldu bir yerlerden. Kadın resimlerden en çok bunu beğendi. Bunu alalım dedi, nedir fiyatı? Senarist sanki başka replik yazmamış gibi davranıyordu: Nedir fiyatı, nedir fiyatı?

Kısa saçlı, emektar makinalı, güzel gülüşlü kadın havayı ısırır gibi tısladı: pahası yok bunun dedi. Saatine baktı, sevgiye çeyrek vardı.

Resimdeki Fark * ; https://www.yutmografim.com/resimdeki-fark/

Onur Çalı

 

“Resimdeki Renk (Resimdeki Fark *-2)” için 6 Yorum

 1. senem Diyor ki:

  “Yeniden Başlayanlar İçin En Güzel Aşk Şarkıları Seçkisi” nden bir şarkı hediyem olsun o zaman: http://www.youtube.com/watch?v=DtckESWhNaM

 2. serdar Diyor ki:

  adam;
  “senli gecelerden bozdurdum,
  bir sürü gündüzüm oldu,
  senli gündüzlerimi harcadım,
  gözlerim doldu,”
  demiş..
  ve şaire…

 3. Necla Diyor ki:

  Seviyorum hepinizi; öyküyü yazan, fotoğrafı çeken, yorumdaki şarkıyı cuk oturtan ve tüm bunları paylaşanlar…

 4. gk Diyor ki:

  pek gözel 🙂

 5. aysun Diyor ki:

  Necla’nın yorumundan daha güzel bir yorum yapamam. Gönlünüze sağlık arkadaşlar.

 6. Geçkin Gezgin Diyor ki:

  N’oluyoruz?..
  Havada ne kokusu var?
  Bilen var mı?
  Paylaşmayı bilmek…
  Bazen de aynı gözlerle bakabilmek, aynı duygularla yaşayabilmek… Ağız dolusu birlikte gülebilmek… Bazen, sadece bazen yeterli… :-))))
  Bu ne ola ki?..
  Sevgi ve doğa ile yaşayın…

Yorum Yazın